
Jest taki sposób, ale wymaga zezwolenia sądu na prowadzenie pojazdów wyposażonych w specjalne urządzenie – blokadę alkoholową.
Wniosek
Po orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów, na nasz wniosek sąd może zmienić sposób wykonywania tego zakazu poprzez wyrażenie zgody na prowadzenie pojazdów wyposażonych w specjalne urządzenie – blokadę alkoholową.
Starosta wpisuje do prawa jazdy informację o takim ograniczeniu. Wpisu dokonuje się na okres stosowania zakazu prowadzenia pojazdów.
Taki wniosek o zgodę na prowadzenie pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową można złożyć po uprawomocnieniu się wyroku, którym orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów. Może dotyczyć zakazu, który orzeczono w związku z wykroczeniem i przestępstwem.
Warunki wniosku
Aby uzyskać zgodę Sądu na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową należy spełnić dwa warunki:
- zakaz musi być wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru tego środka, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów przez okres co najmniej 10 lat,
- musi istnieć pozytywna ocena kryminologiczna, czyli ustalenie, że postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, a także jego zachowanie podczas wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów pozwalają na stwierdzenie, że prowadzenie pojazdu przez taką osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji – jest to przesłanka zależąca w dużej mierze od oceny sądu i argumentacji podanej w samym wniosku.
Blokada alkoholowa
Blokada alkoholowa to urządzenie, które pozwala na uruchomienie silnika pojazdu, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Taką blokadę produkują i montują specjalne firmy.
Zgodnie z art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym : „ (…) blokada alkoholowa – urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3;…”
Zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym : „ (…) 1d. Pojazd silnikowy i pojazd szynowy może być wyposażony w blokadę alkoholową montowaną przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela.1e. Kalibrację blokady alkoholowej wykonuje się co 12 miesięcy. Pierwszą kalibrację blokady alkoholowej wykonuje się przed montażem urządzenia w pojeździe.1f. Producent urządzenia lub jego upoważniony przedstawiciel przeprowadza kalibrację blokady alkoholowej i wystawia dokument potwierdzający jej kalibrację.1g. Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, wymagania funkcjonalne i wymogi techniczne blokady alkoholowej oraz wzór dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej, uwzględniając dostępność rynkową takich urządzeń oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.”
Czy sad może cofnąć zgodę ?
Postanowienie Sądu o wyrażeniu zgody na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową może być uchylone, w sytuacjach rażącego naruszenia porządku prawnego, co odnosi się przede wszystkim do bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Odmowa Sądu
Postanowienie Sądu można zaskarżyć – przysługuje zażalenie.
Koszty montażu blokady alkoholowej
Koszt wynajęcia urządzenia na np. 6 miesięcy to około 600 zł miesięcznie, ale do tego dochodzi cena montażu urządzenia.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Kancelarią.