Site Loader
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
Bydgoszcz, ul. Długa 32/10
adw. Weronika Erdmann-Głyżewska - 882 037 044 | adw. Piotr Głyżewski - 724 450 881
Bydgoszcz, ul. Długa 32/10
adw. Weronika Erdmann-Głyżewska - 882 037 044 | adw. Piotr Głyżewski - 724 450 881
Podział majątku przy okazji rozwodu , czy warto ?

W trakcie sprawy o rozwód można również dokonać podziału należącego do małżonków majątku wspólnego. Jest to rozwiązanie wygodne i szybkie, które pozwala zminimalizować koszty związane z ewentualnym przyszłym postępowaniem o podział majątku wspólnego.

Zgodnie z art. 58 par. 3 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Jak wynika z przytoczonego wyżej przepisu prawnego, aby zainicjować postępowanie w tym zakresie wystarczy, aby jedno z małżonków złożyło wniosek o przeprowadzenie takiego podziału. Zgodnie z brzmieniem przepisu jedynym warunkiem dokonania takiego podziału jest to, aby postępowanie nie zostało wydłużone tylko z tego powodu.

Co to oznacza w praktyce ?
Przede wszystkim prawidłowe przygotowanie wniosku o podział. Taki wniosek powinien zawierać wyczerpujące i dokładne określenie składników wspólnego majątku. Wniosek powinien zawierać także określenie sposobu podziału wspólnego majątku. Nie ulega wątpliwości, że koniecznym elementem przeprowadzenia takiego podziału będzie współdziałanie małżonków i ustalenie w jaki sposób wspólny majątek ma zostać podzielony.

Dla przykładu, gdy do wspólnego majątku małżonków należy mieszkanie, sposób podziału można ustalić w taki sposób, że jednej ze stron przyznane zostanie na własność mieszkanie, a druga otrzyma stosowaną spłatę w wysokości odpowiadającej- zwykle – połowie wartości nieruchomości.

Jest to rozwiązanie korzystne i umożliwiające kompleksowe zamknięcie wszystkich wątków związanych ze wspólnym pożyciem. Trzeba jednak pamiętać, że brak porozumienia stron co do sposobu podziału, może okazać się przeszkodą dla jego przeprowadzenia w sprawie o rozwód. Postepowanie co do wniosku o podział majątku wspólnego nie może doprowadzić do nadmiernego przedłużenia sprawy o rozwód, a tak się stanie, gdy strony zaczną kwestionować swoje propozycje co do podziału. W takiej sytuacji konieczne będzie zainicjowanie odrębnego postępowania o podział majątku wspólnego.

adw. Weronika Erdmann

Udostępnij ten wpis:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Autor wpisu: adw. Weronika Erdmann-Głyżewska

Adwokat Weronika Erdmann specjalizuje się, przede wszystkim, w prawie cywilnym, rodzinnym oraz gospodarczym.

W razie wątpliwości i ewentualnych pytań służymy pomocą.
tel. 724 450 881 | adwokaterdmann@gmail.com