Site Loader
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
Bydgoszcz, ul. Długa 32/10
adw. Weronika Erdmann-Głyżewska - 882 037 044 | adw. Piotr Głyżewski - 724 450 881
Bydgoszcz, ul. Długa 32/10
adw. Weronika Erdmann-Głyżewska - 882 037 044 | adw. Piotr Głyżewski - 724 450 881
Przyjęcie spadku / odrzucenie spadku? Jaki jest termin i jak to zrobić?

Zarówno spadkobierca ustawowy, jak i spadkobierca testamentowy mogą:

  1. przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), 
  2. przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), 
  3. bądź też spadek odrzucić 

( art. 1012 Kodeksu cywilnego ).

Zgodnie z art. 1015 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Sześciomiesięczny termin liczymy zatem od chwili gdy dowiedzieliśmy się o śmierci spadkodawcy ( dziedziczenie ustawowe ) lub o testamencie sporządzonym przez spadkodawcę, w którym zostaliśmy powołani do dziedziczenia ( dziedziczenie testamentowe ). W przypadku większej liczby spadkobierców 6-miesięczny termin na przyjęcie, bądź odrzucenie spadku upływać może w innym czasie.

Przyjęcie spadku wprost oznacza zaakceptowanie całości zobowiązań jakie spadkodawca pozostawił po sobie bez względu na fakt, że długi te mogą przewyższać wartość wchodzących w skład masy spadkowej aktywów. Czyli nawet gdyby długi spadkowe przewyższały wartość otrzymanych aktywów, w przypadku przyjęcia spadku wprost, będziemy za te długi odpowiadać. 

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza daje możliwość ograniczenia odpowiedzialności za długi. Spadkobierca przyjmujący spadek z dobrodziejstwem inwentarza przyjmuje odpowiedzialność za zobowiązania finansowe ( długi ) tylko do wartości otrzymanego spadku. Trzeba jednak pamiętać, że jest to odpowiedzialność kwotowa – do wartości otrzymanego w spadku majątku. Jeżeli zatem w spadku otrzymaliśmy nieruchomość wartą 300 tys. zł, to odpowiadamy za długi spadkowe do tej wartości, ale całym własnym majątkiem.

Jeżeli w sześciomiesięcznym terminie, określonym w przepisach jako czas na złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku ( wprost / z dobrodziejstwem inwentarza ) lub odrzuceniu spadku, nie złożymy żadnego oświadczenia, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego oznacza to przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. 

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku złożyć możemy przed Sądem ( w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku ) lub przed notariuszem. Szczególnie w przypadku decyzji o odrzuceniu spadku warto jak najszybciej zasięgnąć pomocy prawnej – by dochować określonego w przepisach terminu. 

W razie pytań i wątpliwości służymy pomocą. 

Udostępnij ten wpis:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Autor wpisu: adw. Piotr Głyżewski

Adwokat Piotr Głyżewski specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, prawie pracy oraz oraz prawie karnym.

W razie wątpliwości i ewentualnych pytań służymy pomocą.
tel. 724 450 881 | glyzewski@adwokatbydgoszcz.net

Dodaj komentarz